Çocukları dövülerek öldürülen aileden karara tepki: Hayat bu kadar ucuz olamaz

Kocaeli’de 15 yaşındaki Kıvanç Uman’ın öldürülmesine ilişkin açılan davada, tutuklu sanıklar H.M.K. (16) ve Y.A.’ya (16) “Ağırlaştırılmış yaralama” suçundan 8’er yıl hapis cezası, Y.K.’ye (14) ise 3 yıl 9 ay hapis cezasına karar verdi. “Azmettirme” suçlamasıyla yargılanan A.B.K. ve Y.S.K. ise beraat etti. Duruşma sonrası açıklama yapan Kıvanç Uman’ın ailesi karara tepki gösterdi.

DHA’nın haberine göre, 15 Mayıs 2022 günü İzmit ilçesindeki bir parkta Lise öğrencisi Kıvanç Uman ile Y.K. arasında kavga çıktı. Kavgaya Y.K.’nin arkadaşları H.M.K. ve Y.A. da dahil oldu. 3 kişinin darbeleriyle yere yığılan Uman yaralandı.

İhbarla bölgeye gelen sağlık ekipleri Kıvanç Uman’ı, İzmit SEKA Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Durumu ağırlaşan Uman, daha sonra İstanbul’daki bir hastaneye sevk edildi. Uman, olaydan 4 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

Uman’ı darp eden Y.K., H.M.K. ve Y.A. tutuklandı; Y.S.K. (15) ve A.B.K. (15) ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Çocuk mahkemesi sıfatıyla Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın beşinci duruşması bugün görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar H.M.K. ve Y.A., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, Y.K. ile öldürülen Kıvanç Uman’ın ailesi ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan A.B.K. ve Y.SK. ise duruşmaya katılmadı.

OLAYIN GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Kıvanç Uman ile sanıkların ettiği kavga ve izleyenlerin söylemleri cep telefonu kamerası ile çekilen videoya yansıdı. Mahkeme dosyasına giren videoda Kıvanç Uman ile sanık Y.K.’nin kavga ettiği, Kıvanç’ın yere düşmesinin ardından Y.K.’nin art arda vurduğu anlar yer aldı.

Çevrede bulunanların “Vur lan vur”, “Uzaklaşsanıza lan”, “Patlat patlat”, “Lan vursana yüzüne”, “Gücü kalmadı çak artık”, “Karnına diz at bir tane” şeklinde bağırdıkları videonun devamında H.M.K.’nin Kıvanç Uman’a yumruk attığı görüntüler yer aldı.

İKİ SANIĞA 8 YIL, BİR SANIĞA 3 YIL 9 AY HAPİS CEZASI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, “kasten öldürme” suçundan tutuklu yargılanan H.M.K. ve Y.A. hakkında, eylemin “ağırlaştırılmış yaralama” olduğunu belirterek 12 yıl hapis cezası, suç tarihinde 16 yaşında olması nedeniyle indirim uygulayarak 8 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

“Kasten öldürme” suçundan tutuklu yargılanan Y.K. hakkında mahkeme, eylemin “ağırlaştırılmış yaralama” olduğu gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, aksi ispat edilemeyen savunmasına göre maktulden kaynaklanan haksız tahrik altında işlendiği sonucuna varılarak indirim uygulanmasına karar verildi. Y.K.’nin 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar veren mahkeme, sanığın 14 yaşında olması nedeniyle tekrar indirim yaparak 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Ayrıca Y.K. hakkında “Hakaret” suçundan açılan dava ise düşürüldü.

“Azmettirme” suçundan tutuksuz yargılanan A.B.K. ve Y.S.K. hakkında ise beraat kararı verdi.

MAHKEME BAŞKANI VE ÜYE HAKİM KARŞI OY KULLANDI

Mahkeme başkanı sanık Y.K. hakkındaki karara karşı oy kullandı. Gerekçede, Y.K.’nin Kıvanç Uman’a ölümcül darbeyi vurduğu konusunda şüphe olması nedeniyle maktulün ölümünden sorumlu tutulamayacağı, eylemin “kasten yaralama” suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bu suçun da şikayete tabi ve maktulün şikayet hakkını kullanmadan ölmesi nedeniyle düşme kararı verilmesi gerektiği ifadeleri yer aldı.

Üye hakim ise H.M.K., Y.K. ve Y.A. hakkında “ağırlaştırılmış yaralama” kararında temel cezanın belirlenmesine aynen katıldığını belirtti.

Y.K.’nin Kıvanç Uman’ı “düelloya davet ettiğini, Kıvanç’ın da bu düelloyu kabul ettiğini” belirten üye hakim, Y.K. ve onu destekleyen diğer sanıkların toplu halde karşılıklı birbirlerini darp ederek kavga etmeleri olayında “kız meselesi yüzünden aralarındaki husumet ve karşılıklı birbirlerine söyledikleri iddia edilen hakaret sözleri ile karşılıklı darpta bulunmaları” gerekçesiyle Y.K., Y.A. ve H.M.K.’nin video ve aksi kanıtlanamayan savunma beyanları karşısında atılı suçları tahrik altında işlediklerini ve bu nedende cezalarında ayrı ayrı makul oranda indirim yapılması gerektiği halde H.M.K. ve Y.A.’nin cezalarında indirim yapılmaması nedeniyle karşı oy kullandığını açıkladı.

Üye hakim ayrıca A.B.K. ve Y.S.K’nın video görüntüleri ve beyanlarla sabit olan şekilde maktulün etrafını çeviren bir kalabalık olarak orada bulunmaları ve diğer sanıkların maktulü darp etmeleri yönünde sözle teşvik edip, tezahürat yaparak ve alkışlamak suretiyle suçun işlenmesi sırasında bu şekilde yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmaları nedeniyle “Yardım etme” suçundan ayrı ayrı cezalandırılmaları gerektiğini belirtti.

AİLEDEN TEPKİ: ADALETİN BİTTİĞİ YER

Duruşma sonrası Kocaeli Adliyesi önünde açıklama yapan Kıvanç Uman’ın annesi Derya Uman konuşmakta zorluk çekti.

Derya Uman, “Oğlum geri dönüşü olmayan yola gitmiştir. Benim oğlum hayvan değildi, insandı. Gurur duyuyorum onunla, hep duyacağım ama onlar her zaman katiller. Bu damga onlardan çıkmayacak. Bu dünya onların olsun ama hiç kimsenin hikayesi bitmedi. Karara itiraz edeceğiz” dedi.

Baba Orhan ise “15 yaşındaki çocuğun hayatı bu kadar ucuz olamaz. 8 yıl! Hayvana yapılan saldırılarda bile insanlar daha fazla ceza alıyor. Bir insan öldü, 15 yaşında genç çocuk. Adaletin bittiği yer” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x